Jak dbać o naturalne paznokcie?

Posted on

Jak dbać o paznokcie?

W codziennym życiu zwracamy dużą uwagę na dłonie drugiego człowieka. Są naszą wizytówką, wiec dbajmy o niej. Ładne paznokcie są naturalne, zdrowe i mocne. Wcale nie muszą być pokryte kolorowym lakierem, żeby robić wrażenie. W ostatnim czasie modne są naturalne. Przedstawiamy Wam specjalny poradnik.

ivabalk / Pixabay

Plan prawidłowej pielęgnacji dłoni:

 1. Nawilżenie. Kremuj swoje dłonie, wsmaruj dokładnie też w palce (krem podziała zarówno na skórę jak i paznokcie).
 2. Gorące powietrze. Staraj się unikać suszarek elektronicznych, a jeśli nie masz innego wyjścia (po wysuszeniu, wetrzyj krem w dłonie).
 3. Peeling dłoni. Wykonując go regularnie zadbasz o miękkie skórki wokół paznokcia.
 4. Odżywki i olejki Wcieraj w dłonie i paznokcie, najlepiej na noc.

Odżywcza kąpiel dla paznokci:

Lekko podgrzej pół szklanki oliwy z oliwek. Następnie dodaj do oliwy zawartość kapsułki z witaminami A+E (suplement diety). Wymieszaj. Zanurz paznokcie w ciepłej oliwce i potrzymaj minimum 10 minut. Zbyt duża ilość oliwki wytrzyj w papierowy ręcznik. Postaraj się nie myć rąk, a pozostałości oliwy wmasuj w skórę dłoni.

Ładne paznokcie to zdrowe paznokcie

Kluczem do poprawy stanu paznokci jest  systematyczność. Manicure i odżywczą kąpiel zalecamy raz w tygodniu. W pozostałe dni regularnie nawilżaj płytkę za pomocą olejków i specjalnych preparatów drogeryjnych. Wmasowuj preparat w paznokcie, zwłaszcza w macierz (czyli charakterystyczny jasny półokrąg u nasady płytki).

Lakiery, obojętnie, jakie by nie były – hybrydowe, żelowe, akrylowe – wysuszają płytkę i blokują do niej dostęp powietrza. W efekcie paznokcie stają się mało elastyczne, łatwo się łamią i rozdwajają. Malując je regularnie osłabiasz je, nie dając im czasu na regenerację, Dlatego pierwszym krokiem, jaki powinnaś zrobić, jest odstawienie lakierów na 2-3 tyg. w celu regeneracji płytki paznokcia.

Co sprzyja ich łamaniu?

 • dieta uboga w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B,
 • brak nawilżania dłoni i paznokci – spowodowane wilgocią, mrozem oraz suchym powietrzem,
 • zmiany temperatury,
 • zbyt długie moczenie paznokci w wodzie,
 • zmywanie naczyń lub sprzątanie domu bez rękawiczek,
 • używanie zmywaczy z acetonem,
 • nieprawidłowe piłowanie paznokci (o tym jaki jest dla nas odpowiedni kształt pisaliśmy wcześniej – tutaj)
 • częsta styczność z substancjami chemicznymi.

Jak je chronić?

Na co dzień zaprzyjaźnij się z rękawiczką i to nie tylko lateksową. Kiedy temperatura zaczyna spadać, od razu sięgnij po rękawiczki, żeby ochronić paznokcie. Staraj się nie wystawiać dłoni na niskie temperatury be odpowiedniej ochrony. Podczas sprzątania i zmywania koniecznie wkładaj rękawiczki przeznaczone do kontaktu z detergentami. Postępuj tak również, jeśli na co dzień pracujesz z chemią i żrącymi substancjami. Również staraj się często je kremować i nawilżać.

Prawidłowa dieta, jak dbać?

Kluczową kwestią podczas regeneracji paznokci jest zdrowa dieta. W twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć orzechów, pestek dyni i pestek słonecznika, które są źródłem minerałów wzmacniających paznokcie, m.in. cynku, miedzi i krzemu.

One Reply to “Jak dbać o naturalne paznokcie?”

 1. Niestety nie ma rady jeśli uzywamy tanich produktów. Trzeba wydać więcej ale za to mamy zwrot w postaci siły paznokci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *