Jak dbać o paznokcie?
W codziennym życiu zwracamy dużą uwagę na dłonie drugiego człowieka. Są naszą wizytówką, wiec dbajmy o niej. Ładne paznokcie są naturalne, zdrowe i mocne. Wcale nie muszą być pokryte kolorowym lakierem, żeby robić wrażenie. W ostatnim czasie modne są naturalne. Przedstawiamy Wam specjalny poradnik.
Plan prawidłowej pielęgnacji dłoni:
- Nawilżenie. Kremuj swoje dłonie, wsmaruj dokładnie też w palce (krem podziała zarówno na skórę jak i paznokcie).
- Gorące powietrze. Staraj się unikać suszarek elektronicznych, a jeśli nie masz innego wyjścia (po wysuszeniu, wetrzyj krem w dłonie).
- Peeling dłoni. Wykonując go regularnie zadbasz o miękkie skórki wokół paznokcia.
- Odżywki i olejki Wcieraj w dłonie i paznokcie, najlepiej na noc.
Odżywcza kąpiel dla paznokci:
Lekko podgrzej pół szklanki oliwy z oliwek. Następnie dodaj do oliwy zawartość kapsułki z witaminami A+E (suplement diety). Wymieszaj. Zanurz paznokcie w ciepłej oliwce i potrzymaj minimum 10 minut. Zbyt duża ilość oliwki wytrzyj w papierowy ręcznik. Postaraj się nie myć rąk, a pozostałości oliwy wmasuj w skórę dłoni.
Ładne paznokcie to zdrowe paznokcie
Kluczem do poprawy stanu paznokci jest systematyczność. Manicure i odżywczą kąpiel zalecamy raz w tygodniu. W pozostałe dni regularnie nawilżaj płytkę za pomocą olejków i specjalnych preparatów drogeryjnych. Wmasowuj preparat w paznokcie, zwłaszcza w macierz (czyli charakterystyczny jasny półokrąg u nasady płytki).
Lakiery, obojętnie, jakie by nie były – hybrydowe, żelowe, akrylowe – wysuszają płytkę i blokują do niej dostęp powietrza. W efekcie paznokcie stają się mało elastyczne, łatwo się łamią i rozdwajają. Malując je regularnie osłabiasz je, nie dając im czasu na regenerację, Dlatego pierwszym krokiem, jaki powinnaś zrobić, jest odstawienie lakierów na 2-3 tyg. w celu regeneracji płytki paznokcia.
Co sprzyja ich łamaniu?
- dieta uboga w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B,
- brak nawilżania dłoni i paznokci – spowodowane wilgocią, mrozem oraz suchym powietrzem,
- zmiany temperatury,
- zbyt długie moczenie paznokci w wodzie,
- zmywanie naczyń lub sprzątanie domu bez rękawiczek,
- używanie zmywaczy z acetonem,
- nieprawidłowe piłowanie paznokci (o tym jaki jest dla nas odpowiedni kształt pisaliśmy wcześniej – tutaj)
- częsta styczność z substancjami chemicznymi.
Jak je chronić?
Na co dzień zaprzyjaźnij się z rękawiczką i to nie tylko lateksową. Kiedy temperatura zaczyna spadać, od razu sięgnij po rękawiczki, żeby ochronić paznokcie. Staraj się nie wystawiać dłoni na niskie temperatury be odpowiedniej ochrony. Podczas sprzątania i zmywania koniecznie wkładaj rękawiczki przeznaczone do kontaktu z detergentami. Postępuj tak również, jeśli na co dzień pracujesz z chemią i żrącymi substancjami. Również staraj się często je kremować i nawilżać.
Prawidłowa dieta, jak dbać?
Kluczową kwestią podczas regeneracji paznokci jest zdrowa dieta. W twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć orzechów, pestek dyni i pestek słonecznika, które są źródłem minerałów wzmacniających paznokcie, m.in. cynku, miedzi i krzemu.
Niestety nie ma rady jeśli uzywamy tanich produktów. Trzeba wydać więcej ale za to mamy zwrot w postaci siły paznokci