Joga dla początkujących – jak zacząć?

Posted on

Joga dla początkujących – jak zacząć?

Jogę może praktykować każdy – to idealna aktywność dla początkujących.  Niezależnie od wieku, wagi i wyznania. Niektórzy uważają jogę za drogę duchowego rozwoju.Joga jest idealnym wyciszeniem oraz odprężeniem dla Twojego ciała oraz umysłu.  Są również tacy, którzy ćwiczą z ciekawości lub chęci podążania za modą. Tak naprawdę nie ma powodów lepszych i gorszych, a każdy bodziec skłaniający Cię do aktywności fizycznej jest tym dobrym.

 

Ale czy joga jest dla mnie ?

Co należy zrobić? – Oczywiście należy spróbować tej aktywności.

Joga sama w sobie jest jednym, całościowym systemem, to istnieje wiele jej odmian. Być może nie każda technika przypadnie Ci do gustu. Należy próbować. Możemy też zawsze zmienić nauczyciela jogi, być może to on nas rozczarował i zniechęciliśmy się do zajęć.

Joga w domu – zdecydowanie tak.

Joga w domu może być skuteczna i nie powodować ryzyka kontuzji u osób początkujących – wystarczy dobrać właściwe ćwiczenia. Praktykę jogi w domu należy zacząć od podstawowych asan, które nie wymagają dużej sprawności, za to przynoszą ulgę w bólach pleców, rozluźnienie i ukojenie nerwów.

Jak zacząć?

 1. Znajdź odpowiednie miejsce do praktyki jogi w domu.
 2. . Włóż luźny strój.
 3. Poznaj zasady oddychania.
 4. Praktykę jogi zacznij od podstawowych asan:

Polecane dla osób początkujących:

 • pozycja do góry (tadasana),
 • pozycja nieboszczyka (savasana),
 • siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana),
 • pozycja kota,
 • pies z głową w dół (adha mukha),
 • pół mostka (chatushpadasana),
 • pozycja wielbłąda (ustrasana).

 

Po co praktykować jogę?

Każdy z nas ma zupełnie inne oczekiwania w stosunku do jogi. Różne są powody, dla których zaczynamy ją  praktykować. Jedni praktykują ją w celu wyciszenia, spokoju. Inni w celu dbania o swój wygląd oraz jędrne ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *