Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o gorsetach!

Posted on

Piękno wymaga poświęceń. To jedna z idei, których chyba, żadna z nas nie zaneguje. Czegóż to nie zrobimy, by wyglądać jak najlepiej i chociażby na chwile poczuć się piękną i atrakcyjną. Makijaże, przebieranki, ćwiczenia, diety i zabiegi kosmetyczne – ilość czasu i środków, jakie poświęcamy na to, by prezentować się jak najlepiej, może wydawać się zatrważająca, ale my doskonale wiemy, że nie ma w tym nic dziwnego :). Dziś porozmawiamy sobie o jednym z elementów, który podzielił swego czasu środowisko kobiet – gorsetach. Jest to jeden z ciekawszych elementów garderoby, który skutecznie eksponuje i podkreśla atuty atrakcyjnej kobiety.

Kiedy noszono gorsety?

Historyczny gorsetJak podają źródła, pierwsze gorsety weszły do użycia już pod koniec XIV wieku, jednak pierwszą dobrze udokumentowaną wzmianką na ich temat jest fakt, że korzystała z nich Katarzyna Medycejska (ur. 13 kwietnia 1519 we Florencji, zm. 5 stycznia 1589 w Blois). To właśnie ona może zostać uznana za prekursorkę gorsetów.

Pomimo tego, że gorsety znane są nam już od setek lat, to ich dzisiejsza forma nie do końca odpowiada temu, jak to wyglądało kiedyś. Dzisiejsze smukłe gorsety to nic w porównaniu z pierwszymi modelami. Z początku produkowano je bowiem z metalowych elementów oraz takich, wykonanych z kości wieloryba. Można więc sobie tylko wyobrazić jak niewygodne i sztywne były gorsety w tamtych czasach.

Dzisiejsza forma gorsetu to modele zapoczątkowane na początku IX wieku. Nadal dość sztywne (bo takie być muszą), jednak delikatniejsze i bardziej subtelne od swoich historycznych poprzedniczek.

Czy gorsety wyszczuplają?

Podstawową funkcją gorsetu jest oczywiście uwydatnienie smukłej sylwetki i uwypuklenie biustu. Sztywna i bardzo obcisła konstrukcja ściąga w talii i podnosi biust, czyniąc go optycznie większym, jednocześnie dając efekt wciętej talii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie gorsetu, gdyż używa się ich również do ujędrnienia skóry, wzmocnieniu mięśni brzucha czy zbiciu tkanki tłuszczowej.

Czy gorsety pomagają schudnąć?

Czytając to można się zastanowić – czy noszenie gorsetu pomaga schudnąć? Jak pokazują przykłady z Hollywood, owszem. Gorset ściąga żebra, a efekt, jaki daje po zaciśnięciu, powoduje obniżenie apetytu i zaktywizowanie mięśni brzucha. Jest to dobra opcja dla kobiet chcących wrócić do sylwetki sprzed ciąży, jednak należy pamiętać, by korzystać z niej z głową i rozsądkiem, gdyż nieodpowiednie noszenie gorsetu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Dla kogo gorsety?

Gorset - kto go nosi?Na pytanie dla kogo są gorsety, nie da się odpowiedzieć poprawnie. Jak wiadomo, wszystko zależy od naszych preferencji i tego, jak bardzo jesteśmy otwarci na modę. Nie da się ukryć, że gorset nie jest popularnym rozwiązaniem i z pewnością nie należy już do modowego mainstreamu. Największą popularnością cieszy się w subkulturze gothów, gdzie stanowi podstawę kobiecego ubioru. Zdecydowanie najprzystępniejszą, a zarazem najciekawszą formą gorsetu będą gorsety z sekcji bielizny erotycznej. To właśnie w łóżku możemy wykorzystać gorset, by nie tylko zrobić piorunujące wrażenie na ukochanym, ale także wprowadzić niecodzienny element i urozmaicenie.

Z czym nosić gorsety?

Najczęściej gorsety nosi się do wszelkiego rodzaju żakietów i stylizacji formalnych. Chcąc jak najlepiej wykorzystać gorset, warto zestawić go z dobrą spódnicą lub mniej formalnie z jeansami. Co ciekawe gorsety pasują nie tylko do długich tradycyjnych spódnic, ale także do krótkich. Jak bardzo krótkich? To już musicie sprawdzić same!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *