Suplementy diety – to powinnaś wiedzieć!

Posted on

Niejednokrotnie mamy tak, że po zobaczeniu reklamy nowego wspaniałego suplementu, lecimy do apteki i kupujemy opakowanie. Od specyfików uzupełniających zapotrzebowanie na witaminy, przez takie, które poprawią naszą odporność, aż do tych, które obiecują zrzucenie wagi w rekordowym czasie. Nadzieja, że suplementy diety podreperują nasz organizm, uchronią od choroby, ale poprawią nasz wygląd, jest wielka. Ale czy słusznie? Dziś odpowiemy na to pytanie!

Co to suplementy diety?

Suplement diety to nic innego jak dodatek, uzupełnienie, zawierające niezbędne dla zdrowia składniki, których z jakichś powodów możemy spożywać za mało, lub w które nasza codzienna dieta jest uboga. Oczywiście najpopularniejszą formą, w jakiej spotkamy suplementy, są sprawdzone i bardzo dobrze znane przez wszystkich tabletki. Nieco inaczej jest, gdy spojrzymy na suplementy diety na odchudzanie. Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej i możemy tu spotkać specyfiki w proszku czy w płynie.

Czy suplementy diety są zdrowe?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzimy do suplementacji. Suplement jako produkt całkowicie bezpieczny, posiadający konkretne dawki wartości odżywczych, rzeczywiście może zmniejszyć niedobory w naszej diecie. Niestety będzie tak tylko, jeżeli będziemy brać suplementy z głową, wiedząc dokładnie w jakich dawkach – jakich substancji potrzebujemy.

Czy suplementy diety działają?

Tak! Odpowiednio dobrane suplementy diety na odchudzanie rzeczywiście wspomagają działanie organizmu i mogą pomóc w dążeniu do osiągnięcia wymarzonej wagi. Warto wspomnieć, że suplementacja z reguły przynosi odpowiednie efekty, dopiero gdy spojrzymy na nie w odpowiednio długim okresie.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Najpopularniejsze suplementy diety, uzupełniające witaminy (np. A czy C) lub takie z kwasami OMEGA-3 czy Magnezem są na ogół bezpieczne dla zdrowia. Mamy na to gwarancję, gdyż przed wypuszczeniem suplementu na rynek, musi on być dokładnie przebadany. Skutki uboczne mogą się pojawić jedynie w przypadku znacznego przedawkowania lub zdrowotnych przeciwwskazań, które oczywiście znajdziemy w ulotce produktu.

Jakie suplementy diety w ciąży?

suplementy diety na odchudzanieJak się okazuję lekarze bardzo często polecają przyszłym mamom zażywanie suplementów. Suplementy poleca się zarówno przed, jak i w trakcie trwania ciąży. Jeżeli chodzi o to, jakie suplementy powinno zażywać się w ciąży to odpowiedź jest oczywista – kwas foliowy i zestawy witamin. Kwas foliowy to witamina z grupy B, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego oraz do rozwoju komórek ustrojowych. Prawidłowy poziom kwasu foliowego pozwoli uniknąć potencjalnych wad płodu jak rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Czy suplementy diety obciążają wątrobę?

Otóż nie. Ta popularna opinia zrodziła się z tego, że suplementy diety często myli się z lekami, które rzeczywiście mogą negatywnie wpływać na naszą wątrobę. Suplementy to jednak nie leki, więc nie ma podstaw do takich obaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *