Streetwear – co to za moda?

Posted on

Moda wiele ma imion. Niektóre z nich utrzymują się latami, podczas  gdy inne wybuchają chwilową popularnością, by zniknąć i nigdy nie powrócić. Wydawało się, że tak miało być ze streetwearem – dziwną modą wywodzącą się z subkultury hip-hopowców. Jak się jednak później okazało, streetwear stał się czymś więcej niż chwilowym trendem, czy kolejnym odchyłem od normy. Dziś mamy na to dowody, w postaci kolejnych ubraniowych kolekcji i linii tworzonych w tym klimacie, na których punkcie szaleją miliony fanów. Kojarzycie streetwear? Jeżeli nie to koniecznie czytajcie dalej, ponieważ dziś przybliżymy wam nieco modę uliczną.

Moda streetwearowa

Czym jest streetwear?Zacznijmy od samych podstaw, czyli wytłumaczenia sobie czym tak naprawdę jest streetwear? I tu natkniemy się na pierwszy poważny problem. Tak naprawdę nie da się jednoznacznie zdefiniować tego zjawiska. Tak, zjawiska. Nie jest to bowiem wyłącznie styl ubierania się. Za streetwearem idzie znacznie więcej, między innymi sposób na wyrażenie siebie, odrzucenie popularnych trendów i mocny indywidualizm. Można śmiało stwierdzić, że tym, co definiuje streetwear jest ponadczasowość i wysoka jakość, często przebijająca najdroższe kreacje z kolekcji topowych designerów i projektantów.

Sama stylistyka bazuje na ubraniach i dodatkach znanych, że stylówek skaterów lat 70’ i 80’. Luźne, wygodne i charakterystyczne, takie są właśnie kreacje streetwearowe. Pomimo upływu dziesiątek lat, dziś wiele w tym temacie się nie zmieniło. Nowe logotypy i kolorystyka nadal ukazują się w klasycznej formie oversizowych ubrań.

Polska moda streetwear

Czy Polska ma coś do powiedzenia w modzie streetwearowej? Jak najbardziej! To właśnie u nas znajdziecie jedne z oryginalniejszych marek, które przez lata zebrały wokół siebie dziesiątki tysięcy fanów. To polskie brandy pokazały, że nie trzeba zawsze uganiać się za przerysowanym wzorem “american dream”. Przykładem może być jedna z pierwszych marek streetwearowych PLNY. To oni zapoczątkowali wykorzystywanie polskich haseł i nazw na streetwearowej odzieży. Dziś polska uliczną modą stoi, co dobitnie pokazują takie marki jak PROSTO, DIAMANTE, BackYard Cartel, Intruz, czy wcześniej wspomniane PLNY. Naprawdę jeżeli chodzi o tę stylistykę, to nie mamy się czego wstydzić, a nawet możemy się chwalić, bo coraz częściej to my wyznaczamy trendy, którymi inni podążają.

Moda streetwear instagram 

Jeżeli szukacie inspiracji modowych ze świata streetwearu, to właśnie Instagram jest miejscem, w które powinniście się udać. Największe marki streetwearowe (również te polskie) oraz artyści i blogerzy wrzucają tu swoje outfity i aranżacje z wykorzystaniem charakterystycznych dla streetwearu elementów. Na sam początek warto zajrzeć na takie profile jak:

  • basementapproved
  • lavracroft
  • hypebeast
  • aripetrou

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *