Siłownia, czy dom? Gdzie warto ćwiczyć?

Posted on

Pomimo tego, że za oknem widzimy jeszcze pozostałości zimy i nie wydaje się, by chciała ona nam łatwo odpuścić, to perspektywa wiosny wydaje się być coraz bliższa. Słońce, zieleń, bezchmurne niebo i wiele okazji do wycieczek, któż z nas tego nie kocha? Wiosna to okres, w którym zabieramy się za generalne porządki, zarówno dosłownie sprzątając w mieszkaniu i garderobie, jak i metaforycznie, kiedy to postanawiamy coś w sobie zmienić. Jednym z najczęściej podejmowanych wyzwań jest to dotyczące zdrowego trybu życia i regularnych ćwiczeń. Obiecujemy sobie, że od jutra zaczniemy ćwiczyć, schudniemy i zdobędziemy formę i sylwetkę, którą będzie można się pochwalić latem.

Siłownia domowa czy publiczna?

Pierwszą kwestią, która będziemy musieli się zająć jest podjęcie decyzji, gdzie i w jaki sposób będziemy ćwiczyć. Jak wiadomo możliwości jest wiele. Od zwyczajnego biegania i ćwiczeń na świeżym powietrzu, przez zajęcia w grupie na domowej i publicznej siłowni kończąc. To właśnie te dwie ostatnie opcje wydają się być najatrakcyjniejsze i to im się dziś przyjrzymy.

Siłownia domowaJak wiadomo wybór miejsca ćwiczeń to z pozoru nic trudnego. Najłatwiej jest wykupić karnet na pobliskiej siłowni. Takie podejście zapewni nam dobrze wyposażone miejsce do ćwiczeń z całym niezbędnym sprzętem i infrastrukturą.Dodatkowo wybierając siłownie publiczna, zyskamy możliwość nawiązywania nowych kontaktów wśród ludzi dążących do tego samego celu. To z kolei daje nam dostęp do swobodnej wymiany informacji i zasięgnięcia porady, jeżeli tego będziemy potrzebować.

Niestety wbrew pozorom tego typu siłownia nie jest rozwiązaniem dobrym dla każdego. Zależnie od naszego podejścia i pewności siebie możemy albo nie mieć ochoty na trening wśród nieznajomych lub po prostu ze względu na niską pewność siebie i obawy możemy czuć się niekomfortowo z ideą ćwiczenia w towarzystwie.Jest jeszcze sytuacja, w której nie mamy dostępu do tego typu siłowni i musimy sobie poradzić inaczej. Wtedy pozostaje nam opcja z siłownią w domu.

Jaka siłownia do domu?

Wybierając sprzęt do domu musimy się liczyć z wydatkiem. To ile wydamy w dużej mierze zależy od tego czego oczekujemy od treningów i do jakiego celu będziemy dążyć. W przypadku zwykłego dbania o kondycję i sylwetkę wystarczy nam dobry zestaw hantli, mata do ćwiczeń i ewentualnie rowerek stacjonarny czy dodatki typu skakanka i guma.

Jeżeli zaś interesuje nas zwiększenie siły i potencjał kulturystyczny, nie obejdzie się bez zakupu ławeczki, sztangi i zestawu obciążenia.

Najbardziej efektywne domowe ćwiczenia

Niejednokrotnie w temacie ćwiczeń, szczególnie tych w domu, pada wiele pytań o najbardziej efektywne i skuteczne ćwiczenia. Niestety nie da się wskazać jednoznacznego zestawu, który zagwarantowałby konkretne wyniki. Wszystko zależy od nas, naszego nastawienia i sumienności. To jaki zestaw ćwiczeń wybierzemy oczywiście ma znaczenie, bo powinniśmy dobrać go do swoich warunków fizycznych, możliwości i celu, jednak to powtarzalność i wytrwałość przełożą się na efekt. Jeżeli poważnie podejdziemy do tematu i zabierzemy się za ćwiczenia tak jak trzeba to z pewnością osiągniemy sukces i zrealizujemy nasz cel w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *