Przebarwienia skóry – skąd się biorą?

Posted on

Piękna i zdrowa skóra to coś, o co każda kobieta powinna dbać na co dzień. I chociaż niekiedy niewielkie skazy na skórze takie jak pieprzyki, piegi czy znamiona potrafią niejednej kobiecie dodać uroku, to gdy problem robi się większy, to już nie ma powodu, aby go eksponować. Niestety drobne, jak i większe zmiany kolorytu skóry i jej odbarwienia to coraz częściej spotykany problem. Czy da się przed nim uchronić? Co zrobić, aby pozbyć się tego typu przebarwień? W dzisiejszym artykule – odpowiadamy!

Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Jak się okazuję za cały nieprzyjemny incydent, odpowiada melaniny, będące grupą pigmentów odpowiadających za pigmentację. Grupa ta występuje najczęściej we włosach i skórze. Oprócz samej pigmentacji melaniny pełnią niezwykle ważną funkcję ochronną – chronią naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. I tu dochodzimy do sedna powstawania przebarwień ponieważ rodzą się one w wyniku błędnego działania melanin w naszej skórze. Otóż przebarwienia skóry powodowane są najczęściej nadmiarem melanin, objawiających się takimi niedoskonałościami jak plamy przebarwień czy piegi.

Co to są przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry - jak się ich pozbyć?Jak już zdążyliśmy wspomnieć wcześniej przebarwienia skóry to ciemniejsze miejsca na naszym ciele będące owocem błędu, jakim jest nieprawidłowe funkcjonowanie melanocyt. Melanocyty są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny, która jak ustaliliśmy, jest bezpośrednio odpowiedzialna za powstawanie pigmentu na skórze i ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Przebarwienia mogą objawiać się w takich postaciach jak:

Aby skutecznie przeciwdziałać rozwojowi przebarwień, powinniśmy zaraz po zauważeniu plamy sięgnąć po kosmetyki rozjaśniające. Jeżeli odpowiednio szybko zaczniemy aplikować tego typu kremy na przebarwione miejsca mamy dużą szansę na pozbycie się przebarwień i zapobieganie powstawania kolejnych w niedalekiej przyszłości. Kluczową kwestią w walce z przebarwieniami jest czas. Reagujmy szybko i zdecydowanie. Przede Wszystkim powinniśmy pamiętać również, żeby unikać kąpieli słonecznych we wszelkiego rodzaju solariach – one bardzo często powodują przebarwienia skóry.

Co na przebarwienia skóry?

Zaopatrując się w kosmetyki i specyfiki przeciw przebarwieniom, powinniśmy zacząć od dokładnej analizy składu produktu. Dzięki takiej analizie będziemy mogli uniknąć kosmetyków zwiększających szansę na przebarwienia (np. takie zawierające w składzie witaminę A).

Wszelkie toniki, peelingi i kremy powinny stanowić naszą codzienną formę pielęgnacji w okresie o zwiększonym ryzyku przebarwień (lato, kąpiele morskie i opalanie). Na samą plażę czy wyjścia warto jednak wybrać któryś z silniejszych kremów z filtrem UV, tak, aby zatrzymać szkodliwe promieniowanie, które powoduje przebarwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *