Oleje wspomogą suchą skórę głowy i nadadzą blasku matowym włosom. Fryzura pozbawiona naturalnej miękkości może potrzebować większej ilości nawilżenia. Olejowanie włosów to trend zapoczątkowany przez wiele blogerek i włosomaniaczek, które znalazły także w tym sposobie antidotum na wypadanie włosów.
Spośród wielu olejów, jakimi obdarzyła nas matka natura można wybrać dla siebie taki, który oprócz przyjemnego zapachu sprawi, że niejedna czupryna po olejowaniu nabierze blasku. W zależności od struktury włosa trzeba sprawdzić, który z olejów będzie dla nas właściwy.
Po pierwsze, musimy zdecydować ile składników użyć. Można wykorzystać tylko jeden olej, a maksymalnie do trzech jednocześnie. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcesz wydać i jak intensywnie chcesz poddać się zabiegom olejowego odżywiania.
Dwa podstawowe składniki to oleje, na których będziemy bazować odżywkę oraz olejki eteryczne, które dodamy jako drugi składnik, bardziej zapachowy.
Mieszanka jest konieczna, gdyż zapachy eteryczne są bardziej skoncentrowane. Po rozcieńczeniu ich z podstawowym olejem można bezpiecznie nałożyć miksturę zarówno na skórze głowy, jak i na końcówkach włosów.
Olejowanie włosów – czego używać?
Olej migdałowy – jest bogaty w witaminę E i zdrowe tłuszcze, które odżywią każdy rodzaj włosów.
Olej arganowy – marokański produkt bogaty w przeciwutleniacze. Ten prawdziwy jest jednak drogi, ale efekty jego użytkowania sprawią cuda nawet na najbardziej wysuszonych i zniszczonych włosach. Każdy niedrogi olej arganowy, który znajdziesz na rynku, jest prawdopodobnie nieautentyczny i nie warty swojej ceny.
Olej z awokado – jest szczególnie pomocny w poskromieniu grubych i kręconych loków. Uwielbiany jest dzięki swojej super nawilżającej sile, a jego cena nie jest wysoka.
Olej rycynowy – to powszechnie znany stymulant wzrostu włosów, który zmniejsza ich wypadanie, leczy suchą skórę głowy, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i zwiększa połysk. Jednak jest to gęsty i dość lepki olej, którego konsystencję trudno jest polubić. Najlepiej rozcieńczyć go wtedy np. z olejem z pestek winogron, dzięki czemu mieszanka będzie łagodniejsza.
Olej kokosowy – oprócz nawilżenia włosów i skóry głowy, olej kokosowy jest również bogaty w białko. Może pomóc w leczeniu zniszczonych włosów, które składają się w dużej mierze właśnie z samego białka. Wadą jest to, że olej kokosowy pozostaje w stanie stałym we wszystkich, oprócz najgorętszych temperaturach. Nie jest on zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na podgrzanie go do pożądanej konsystencji.
Oliwa z oliwek – zapobiega wypadaniu włosów, leczy suchą skórę głowy i poprawia nawilżenie i połysk. Ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które chronią skórę głowy przed problemami takimi jak łupież. Jednak może być zbyt ciężka dla cienkich włosów z tendencją do przetłuszczania się.
Olej z pestek winogron – jest lżejszym olejem, który może być najbardziej przydatny dla osób, które nie potrzebują dużej dawki nawilżenia. Jeśli masz zdrowe włosy, użyj go jak zwyczajną odżywkę do włosów.
Dodaj olejek eteryczny
Olejek z rozmarynu – ma wiele zastosowań, ale przede wszystkim stymuluje on przepływ krwi. Zastosowanie go do skóry głowy poprawia stan cebulek. Rozmaryn jest również znanym źródłem związków, które pomagają w leczeniu i zapobieganiu wypadaniu włosów. Uczucie mrowienia jest normalne po nałożeniu go na skórę głowy. To także jeden z nielicznych naturalnych olejków, który w rzeczywistości zapewnia prawdziwy efekt nawilżenia włosów.
Olejek grejpfrutowy – ten pachnący i intensywny olejek eteryczny służy do stymulowania wzrostu włosów i wyrównania poziomu pH przetłuszczających się włosów.
Olejek różany – róża to nie tylko piękny zapach, ale także niezbędny ekstrakt do wzmocnienia cebulek włosów i zapobiegania ich wypadaniu.
Przygotuj włosy
Jedyną ogólną olejowania jest to, że należy je bardzo dokładnie rozczesać, aby zapobiec splątaniu i nierównemu rozprowadzeniu. Trwa debata nad tym, czy włosy powinny być czyste, gdy są naoliwione pozostawia dalej otwarte rozwiązania. Niektórzy wierzą, że olejowanie włosów działa lepiej, gdy są już one trochę tłuste i brudne – powiedzmy dwa lub trzy dni po ostatnim myciu włosów. Inni twierdzą, że natłuszczanie działa najlepiej wkrótce po umyciu włosów – kiedy są czyste, a ich struktura odsłonięta. Spróbuj obu sposobów, aby zdecydować, które przynoszą lepsze efekty.
Olejuj w zależności od długości włosów. Z długimi możesz ulec pokusie, aby użyć dużej ilości oleju.
Miksuj oleje
Wymieszaj podstawowy olej z eterycznym. Olejki eteryczne są zbyt silne, aby można je było aplikować same i w dużych ilościach bezpośrednio na skórę głowy. Wlej łyżeczkę wybranego oleju na dłoń i dodaj dwie lub trzy krople wybranego olejku eterycznego. Pocieraj ręce, aby wymieszać oleje i rozprowadź je na dłoniach i palcach. Używając palców, masuj oleje w skórę głowy. Pamiętaj, aby potraktować mieszanką całą skórę głowy, a nie tylko czubek głowy.
Ponownie rozprowadź włosy i podziel je na dwie części. Za pomocą grzebienia o szerokim zębie przeczesz włosy, aby je rozdzielić. Spowoduje to również rozprowadzenie oleju przez włosy, które nie zostały poddane zabiegowi palcami.
Jeśli używasz oleju rycynowego, wymieszaj ½ łyżeczki oleju rycynowego z ½ łyżeczki rozcieńczalnika (oleju podstawowego) – lżejszego oleju – np. oleju z pestek winogron.
Nie nakładaj codziennie oleju na skórę głowy. Z reguły wytwarza ona własne oleje potrzebne w procesie ich regeneracji. Codzienne stosowanie dodatkowego oleju może bardziej zaszkodzić niż pomóc, wywołując przetłuszczanie się włosów u nasady.
Do dzieła!
Nie bój się wmasowywać miksturę w skórę głowy. Wlej jedną łyżeczkę oleju do dłoni. Potrzyj obie ręce tak, aby rozprowadzić olej. Nakładaj go głównie opuszkami palców i skup się, by nałożyć go równomiernie. Wmasuj go okrężnymi ruchami w taki sposób, aby oba połączone oleje pobudziły skórę głowy.
Upewnij się też, że pokrywasz cały obszar skóry głowy, w tym tył głowy, tuż nad szyją i za uszami.
Podziel włosy na dwie części. Rozłóż ją na środku głowy i przeciągnij jedną partię na lewym ramieniu, a drugą na prawym. Ułatwi to nakładanie oleju bazowego na wałki włosów.
Możesz też rozprowadzać olej na włosach w codziennej pielęgnacji. Kup małą butelkę z rozpylaczem, która pozwoli ci rozprowadzić olej na dużym obszarze włosów. Pamiętaj jednak o rozczesywaniu włosów, aby dokładnie rozprowadzać olej na pasmach. Zwiąż włosy w kok. To ochroni ramiona i plecy ubrania przed olejem. Możesz także zakryć głowę czepkiem, jeśli nie chcesz pobrudzić poszewki.
Pozostaw olej na co najmniej osiem godzin lub do następnego ranka.
Do usunięcia oleju użyj szamponu. Nakładaj go na olej zaraz po rozpoczęciu prysznica. Pozwól mu wsiąknąć we włosy, kiedy będziesz w tym czasie się kąpać. Pozostaw bez szorowania na 5-10 minut i następnie spłucz ciepłą wodą.