Niedobory witaminy D3 – co robić ?

Posted on

Niedobory witaminy D3 zimą zdarza się najczęściej, aby nie powiedzieć, że o norma… Co powoduje te niedobory? Jak im zaradzić, jak rozpoznać objawy niedoboru witaminy D3?

Co powoduje niedobór witaminy d3

Niedobór tej witaminy jest głównie spowodowany przez braki słońca w okresie jesienno-zimowym. Niewystarczająca ekspozycja a słońce jesienią i zimą sprawia, że właśnie mamy niedobór witaminy d3. Objawy dotyczące niedoborowi witaminy d3 to głównie przyrost masy ciała, bóle mięśni, kości, biegunka, utrata apetytu, nadciśnienie tętnicze. Jeżeli macie któreś z tych objawów, które się nasila, albo występuje raczej już długo u Was, to najlepiej iść zrobić sobie badania na ilość witaminy d3 w naszym organizmie. cena badania witaminy d3 waha się między 40 – 200 złotych. Czasami wiem z doświadczenia, że lekarz może się nie zorientować co nam dolega, a badań nie przepisze…Więc jeśli mamy możliwość i odłożona część pieniędzy to warto zafundować sobie zdrowie 🙂

Jak uzupełnić niedobór d3

Jak napisałam już wcześniej, niedobory witaminy d3 mogą mieć strasznie przykre skutki. Dlatego warto tez po zrobieniu odpowiednich badań zacząć dietę. Dobrym jej źródłem są tłuste ryby takie jak łosoś, tuńczyk, śledzie. Jeżeli nie lubicie ryb, warto zaopatrzyć się w aptece w tran. Tran jest bardzo bogaty w witaminę d3. Odpowiednia dawka witaminy d3 to 400-800 IU. Ponadto bogate w witaminę d3 są też jaja i mleko krowie, ale niestety zawierają jej o wiele mniej niż ryby.

Niedobór d3 u dorosłych

Warto dbać o regularne uzupełnianie tej witaminy, ponieważ wieloletni niedobór, może na starość prowadzić do osteoporozy (najczęściej u kobiet). Niedobory witaminy d3 mogą zapoczątkować otyłość, dlatego zimą warto się obserwować, mierzyć, ważyć etc. Braki tej witaminy również rozwijają w szybkim tempie nadciśnienie tętnicze, co w późniejszych latach, może sprawić, że umrzemy na zawał. Co ciekawe, patologiczne braki witaminy d3 sprawiają,  że wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi, prostaty i jelita grubego. Przyspiesza również procesy starzenia (zwłaszcza u kobiet). Warto więc zawsze pod koniec lata zaopatrywać się w tran w aptece i do tego w duża ilość witaminy d3 na przecenach w aptekach. Dodatkowo raz w tygodniu kupić sobie dobrą tłusta rybkę, nawet jeżeli nie lubimy, wierzcie mi, że dla zdrowia warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *