W modzie jak na wojnie, wszystkie chwyty dozwolone, ale czy na pewno? No nie do końca… Przecież jest coś, co trzyma nas w ryzach i nie chce puścić. Co to takiego? Otóż jest to moi drodzy, styl indywidualny. To właśnie nasze preferencje i upodobania kształtują styl, którego trudno się pozbyć. Nie da się jednak ukryć, że posiadanie własnego stylu nie jest każdemu pisane. Czasem najwygodniejszą opcją jest po prostu podążanie za tłumem. Niestety łatwo nie znaczy dobrze, dlatego czasem warto coś w sobie zmienić, nawet jeżeli z pozoru stracimy odrobinę na własnej tożsamości.
Styl indywidualny a otoczenie
15Nie da się ukryć, że otoczenie, w jakim żyjemy, odciska na nas swoje piętno. Wpływ otoczenia na nasze zachowanie, sposób ubierania, rytm życia czy nawet myślenia jest praktycznie nieunikniony, dlatego tak ważna jest nasza własna świadomość i osobiste postrzeganie niektórych rzeczy. Nie inaczej jest z modą, która jest doskonałym przykładem oddziaływania społeczeństwa. No bo skąd się bierze moda? Nie wystarczy przecież pokazać pełną awangardy stylizację, ktoś jeszcze musi ją podłapać. Dopiero kiedy cała masa ludzi zacznie czerpać inspiracje z danego motywu lub elementu, kopiując go lub naśladując. Wtedy możemy mówić o modzie. To właśnie tak rodzi się styl. Zauważasz coś, co Ci się podoba, coś, co uważasz za fajne i adaptujesz to na swoją potrzebę. Tym sposobem naginasz otoczenie, tworząc swój styl indywidualny.
Czy warto zmieniać styl?
Myśląc o zmianie stylu, często przyjdą nam na myśl wspomnienia z okresu buntu. To właśnie wtedy, mając kilkanaście lat i miliony pretensji do niezrozumiałego świata najczęściej sięgamy do środka ekspresji, jakim jest moda. W jednym momencie potrafimy zmienić nasz styl o 180 stopni, zmieniając się z przykładnego, schludnego elegancika w przedstawiciela dziwnej, ale barwnej subkultury. Jest to doskonały przykład zmiany stylu, który jednak nie wyraża tego, co powinno za zmianą stać.
Jedyną słuszną motywacją, jaka powinna towarzyszyć decyzji o zmianie stylu, powinna być ta wynikająca z naszego świadomego wyboru i chęci doskonalenia. Jeżeli czujemy, że zmiana może dać nam coś dobrego, nie wahajmy się ani chwili. Przecież, dopóki czegoś nie spróbujemy, nie dowiemy się, czy było warto!