Jak zrobić porządek w garderobie?

Posted on

Utrzymanie porządku w garderobie to czasem nie lada wyzwanie. Nie trzeba mieć ogromnych szaf wypełnionych po brzegi ubraniami, aby utopić się w nieporządku i garderobianym chaosie. Taka sytuacja może nam później przysporzyć sporo problemów nie tylko podczas kompletowania stylizacji na jakąś specjalną okazję (ulubione ciuchy znikają zawsze wtedy, gdy są najbardziej potrzebne!), ale także podczas przygotowywania stroju do pracy, czy na co dzień. Czas temu zaradzić!

Porządek w szafie z ubraniami

Porządek w garderobiePorządek w garderobie to porządek w szafie. To właśnie szafa najczęściej przyjmuje rolę naszej domowej garderoby, bo umówmy się – mało kto jest w stanie sobie pozwolić na wydzielenie na nią osobnego pomieszczenia. Pomimo posiadania komód i szafek to właśnie duża główna szafa sprawia nam najwięcej problemów. Utrzymanie w niej porządku jest trudne z jednego prostego powodu: korzystamy z niej codziennie i codziennie robimy w niej bałagan. Jest to swego rodzaju błędne koło, bo za każdym razem, gdy zrobimy porządek w dużej szafie, następnego dnia musimy coś z niej wyjąć, automatycznie przestawiając 2,3 rzeczy i tak dzień w dzień, aż zrobi się znów bałagan. Czy jest na to rada? Oczywiście, że tak! Wystarczy korzystać z szafy świadomie!

O co chodzi? Chodzi o to, że często wybierając lub po prostu wyciągając coś z szafy, robimy to nieświadomie, automatycznie, co powoduje sytuacje, w których nie zwracamy uwagi na odkładanie rzeczy na miejsce i utrzymanie zastanego porządku. Wystarczy podejść do sprawy świadomie i za każdym razem zostawiać szafę w takim stanie, jakim ją zastaliśmy poprawiając to, co przesunęliśmy czy to, co spadło. W ten sposób zaoszczędzimy sobie czasu straconego na sprzątaniu w weekend, kiedy okaże się, że naszej szafie znowu jest bałagan.

Porządek w małej szafie

Nie da się ukryć, że to właśnie w małych szafkach najczęściej robi się bałagan. Jest w nich mało miejsca, co za tym idzie, aby cokolwiek wyciągnąć, trzeba się nagimnastykować i poprzesuwać inne rzeczy. Nie każdy jednak poprawia to, co przesunie i w konsekwencji lada moment robi się bałagan. Pomocą w tej sytuacji może się okazać odpowiednia organizacja.

  • Po pierwsze powinniśmy wyrzucić rzeczy, których już nie nosimy (tak, wiem na pewno kiedyś się przydadzą – tak naprawdę to nie).
  • Po drugie układając ubrania ułóżmy je według priorytetu. Ciuszki, które nosimy często na górze, te, które rzadziej na dole. W ten sposób zminimalizujemy ilość manewrów potrzebnych do wyciągnięcia tego, co akurat jest nam potrzebne.

Jak utrzymać porządek w garderobie?

Kończąc już wywód o porządku, należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak utrzymać raz zrobiony porządek w garderobie? Odpowiedzią jak zawsze jest konsekwencja. Czasem trzeba po prostu pokonać swojego lenia i ułożyć rzeczy, czy dwie, aby potem nie musieć porządkować całego stosu. Działając na bieżąco, małymi krokami wytworzymy sobie rutynę, która z pewnością zminimalizuje chaos w szafie, szafce, komodzie i wszystkich innych ubraniowych schowkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *