Jak prawidłowo olejować włosy? Jaki olej wybrać?

Posted on

Włączenie naturalnych olejów do pielęgnacji włosów, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dla nich zrobić. Tylko jak należy olejować włosy prawidłowo? O tym jaki rodzaj oleju jest idealny dla Ciebie oraz jaki jest Wasz rodzaj włosów, dowiecie się w tym artykule. 

Jak olejować włosy? Odpowiedni olejek

Przed zakupem należy się zastanowić jaki wybrać olej, który będzie odpowiadał porowatości Twoich włosów, ich ogólnej kondycji i stopniowego zniszczenia. Porowatość włosów może być niska, średnia lub wysoka, to naturalny poziom rozchylenia łusek włosa. Jeśli nie wiesz jaki masz rodzaj włosa, należy wykonać test na porowatość.

Jeśli wciąż nie wiesz jaką masz porowatość włosów? – rozwiąż TEST – tutaj

Podczas podejmowania decyzji, jak olejować włosy, warto przede wszystkim zastanowić się, do której kategorii należy ich rodzaj i wybrać jeden z wymienionych niżej olejków – są one jednak wyłącznie przykładowe, ich dobór często bywa wysoce indywidualny.

Niskoporowate włosy – stosujemy oleje nasycone – (olej kokosowy, masło kakaowe, masło shea, masło mango, masło babassu).

Średnioporowate włosy – stosujemy oleje jednonienasycone (oliwa z oliwek, olej awokado, olej słonecznikowy, olej sezamowy, olej z moreli, olej arganowy, olej rycynowy, olej rzepakowy, olej z pestek śliwki, olej rokitnikowy).

Wysokoporowate włosy – stosujemy oleje wielonienasycone – (olej z nasion chia, olej sojowy, olej lniany, olej z nasion maku, olej z pestek dyni, olej z orzechów włoskich, olej słonecznikowy, olej konopny, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki).

Gdy już wiemy jaki mamy rodzaj porowatości włosa oraz jakie oleje używać to czas na olejowanie. Jak to zrobić? Jakiej użyć metody. Otóż są dwa sposoby: olejowanie na morko i na sucho.

Olejowanie na sucho 

Jest to metoda szybsza od olejowania na mokro, ponieważ nie wymaga wcześniejszego mycia ani zwilżania włosów. W pierwszej kolejności należy rozprowadzić produkt na dłoniach, a dopiero później na włosy. Należy uważać, żeby nie nałożyć zbyt dużą ilość oleju, ponieważ zbyt wiele kropel może spowodować nadmiernie przetłuszczone włosy. Żeby nie obciążyć fryzury, warto aplikować olej od połowy długości włosów. Podczas tej czynności warto dłońmi wygładzać kosmyki od nasady w kierunku końcówek. Olejowanie na sucho jest zdecydowanie najszybszym sposobem na odżywienie i nawilżenie włosów.

Olejowanie na morko

W przypadku olejowania na mokro nakładamy produkt na umyte włosy – po odsączeniu nadmiaru wody. Następnie dzielimy włosy na kilka pasm i nakładamy olej na pasma. Zakładamy czepek foliowy i ręcznikiem. Trzymamy olej 30 minut, następnie ponownie myjemy włosy szamponem, nakładamy odżywkę i spłukujemy chłodną wodą.

 

Jak często olejować włosy?

Olejowanie włosów należy dobrać do ich potrzeb, czasu oraz częstotliwości ich mycia. W przypadku codziennego mycia, należy olejować włosy 1-2 razy w tygodniu. Przy myciu co 2-3 dni podobnie. Przy myciu raz w tygodniu, dobrze jest olejować co mycie.

 

Oleje i ich właściwości

Olej kokosowy 

Wielozadaniowy olej kokosowy może być stosowany dla wszystkich typów włosów (tak, nawet tłustych), zapewniając zdrową skórę głowy. Olejek ten posiada węglowodany, witaminy i minerały, które mogą przyczynić się do odbudowy włosów, ich wzmocnienia, co czyni go doskonałym środkiem, który w tydzień naprawi włosy podatne na łamanie i przyspieszy powolny wzrost.

Olej rycynowy 

Ma wszechstronne właściwości pielęgnacyjne, pomaga usuwać toksyny z naskórka i wykazuje działania złuszczające. Łagodzi wszelkie podrażnienia. Olej stymuluje produkcję kolagenu i elastyny odmładzając skórę. Wzmacnia słabe i wypadające włosy, wygładza suche rozdwajające się końcówki.

Olej z pestek moreli

Dzięki lekkiej konsystencji doskonale się wchłania dostarczając skórze dużą porcję witamin. Odżywia i wygładza łuskę włosa, chroni przed wysoką temperaturą podczas stylizacji.

Olej z awokado

Dzięki lekkiej konsystencji olej dedykowany jest w szczególności do cery wrażliwej, suchej i dojrzałej oraz tłustej. Wcierany w skórę głowy wspomaga walkę z wypadaniem włosów, bogaty w szereg witamin wzmacnia i odżywia cebulki włosowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *