Jak ochronić skórę przed słońcem? Czyli zdrowe opalanie

Posted on

Lato to niezwykle ciężki okres dla naszej skóry. Ciągłe upały i wzmożona aktywność słońca to prosta droga do takich objawów jak: obniżona sprężystość skóry, wysuszanie, przebarwienia czy chociażby oparzenia. Oprócz tego mamy szansę załapać się na piękną opaleniznę i potężne dawki, jakże pożądanej przez nasz organizm witaminy D. Wymaga to jednak od nas odpowiedniego podejścia i ochrony. Jak chronić skórę przed słońcem i co to znaczy zdrowe opalanie? Dowiesz się tego, z naszego najnowszego wpisu!

Ochrona skóry przed słońcem

Temat zdrowego opalania powraca co roku i co roku, pojawiają się pytania, kierowane jego kierunku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, występującego podczas długotrwałej ekspozycji na intensywne słońce. Przebywanie na zewnątrz, gdy wokół panuje 30-sto stopniowy upał, może prowadzić nie tylko do odwodnienia i osłabienia, ale przede wszystkim oparzeń słonecznych, a w drastycznych przypadkach nawet do nowotworu skóry (czerniaka).

Zdrowe opalanie

Aby zapobiec tego typu niebezpieczeństwom, musimy stosować odpowiednią ochronę. Krem z filtrem nakładany, co kilka godzin to absolutna podstawa, którą trzeba zastosować, jednak prawidłowa ochrona obejmuje znacznie więcej. Przede wszystkim musimy pamiętać, o tym, że nic nie daje nam stuprocentowej skuteczności, dlatego najlepiej, w upalne, skwarne dni unikać słońca, wychodząc, dopiero kiedy zrobi się chłodniej. Podobnie jest z opalaniem. Chcąc zarumienić skórę tak, jak należy, bez ryzyka oparzeń, powinniśmy opalać się w godzinach popołudniowych, gdy słońce zejdzie z zenitu. Potrwa to nieco dłużej, ale zdecydowanie warto poczekać, aby cieszyć piękną, zdrową opalenizną.

Domowa diagnostyka skóry – kiedy się niepokoić?

zdrowe opalanie

Po dłuższym przebywaniu na słońcu lub świadomym opalaniu warto przyjrzeć się własnej skórze. Szczególną uwagę należy zwrócić wtedy na wszelkie znamiona i pieprzyki, których z pewnością nie powinniśmy wystawiać na działanie światła słonecznego. Trzeba sprawdzać ich stan i w przypadku jakichkolwiek zmian, nieprawidłowości lub uszkodzeń kontaktować się z dermatologiem, gdyż naruszenie struktury znamion i wystawianie ich na działanie słońca może grozić nowotworem skóry – czerniakiem. To samo tyczy się nowopowstałych znamion. Jeżeli na skórze znajdziemy, coś, czego wcześniej nie widzieliśmy, warto to sprawdzić u specjalisty.

Naturalne sposoby ochrony skóry

Zdrowe opalanie można uskuteczniać nie tylko przy pomocy specjalistycznych preparatów i kremów. Jeżeli korzystamy ze słońca rozsądnie, to nie trzeba wcale sięgać po silne środki z filtrem. W przypadku krótkotrwałej ekspozycji lub po prostu umiarkowanych warunków pogodowych wystarczy natrzeć się naparem z zielonej herbaty, która dzięki naturalnych przeciwutleniaczy chroni skórę. Nieco silniejszym środkiem z naturalnego arsenału przeciwsłonecznego jest oliwa z oliwek, która również posiada delikatne właściwości filtrujące, nie tak silne, jak kremy, ale zdecydowanie wystarczające podczas łagodnego słońca.

Jaki krem do jasnej cery?

Jak powszechnie wiadomo, kremy do opalania powinniśmy dopasowywać do naszej karnacji. Tą zaś dzielimy na 4 podstawowe fototypy: karnację bardzo jasną, jasną, ciemną i bardzo ciemną.

Dla karnacji bardzo jasnych (posiadających piegi, blond lub rude włosy) zaleca się kremy z filtrem SPF co najmniej 30. To dlatego, że jest to skóra bardzo podatna na poparzenia słoneczne. Jeżeli chodzi o jasną karnację, bez piegów z włosami o barwie ciemnego blondu, to możemy stosować nieco słabszy krem z filtrem minimum 20 SPF.

Jaki krem do ciemnej cery?

Ciemna karnacja znacznie lepiej radzi sobie że słońcem, szybciej i łatwiej się opala, jednocześnie będąc bardziej odporna na poparzenia. Dla takiej skóry zaleca się kremy z spf na poziomie 10-12.

Czy przyspieszacz do opalania jest zdrowy?

Na sam koniec zostawiliśmy kwestie przyspieszaczy opalania. Stymulują one produkcję melatoniny, która jest naturalnym barwnikiem skóry. Dzięki temu skóra opala się szybciej, a uzyskana opalenizna jest mocniejsza i bardziej długotrwała. Jakie są skutki uboczne przyspieszaczy opalania? Zdecydowanie największe zagrożenie, które ze sobą noszą wynika z braku wiedzy samych korzystających. Często ludzie stosujący przyśpieszacze rezygnują z kremów do opalania, błędnie zakładając obecność filtra w samym przyspieszaczu. Prawda jest taka, że nie każdy z nich posiada taki filtr, co prowadzi do kompletnego braku ochrony i w rezultacie oparzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *