Utrzymanie swojej garderoby w porządku to nie lada wyzwanie, jednak jeszcze większym jest utrzymanie ładu we własnej kosmetyczce i przyborach do makijażu. Codziennie eksploatowane pędzle, często wybierane w porannym pośpiechu lądują zazwyczaj w szufladzie lub na biurku, do czasu, gdy przyjdzie nam sięgnąć po nie ponownie. Traktowanie w ten sposób pędzli szybko doprowadzi do ich zniszczenia, a tego nie chce żadna kobieta. Jak dbać o pędzle do makijażu, by służyły jak najdłużej? Tego dowiesz się z dzisiejszego poradnika!
Jak czyścić pędzle do makijażu?
Podstawą konserwacji naszych pędzli jest ich regularne czyszczenie. Zaniedbywanie tego obowiązku prowadzi do sklejenia się włosia i utracie na jego jakości i precyzji. Regularnie czyszczone pędzle zachowują swoje właściwości znacznie dłużej, nie “wykrzaczając się” i nie tracąc włosia. Jak czyścić pędzle? Najlepiej robić to przy pomocy delikatnego detergentu. Świetnie sprawdzi się w tej roli szare mydło lub żel do higieny intymnej. Łagodny preparat nie uszkadza pędzli, jednocześnie czyszcząc je z zaschniętego kosmetyku i pozostałości tuszu. Jeżeli zastanawiasz się teraz, jak często dokonywać tego zabiegu to odpowiedź jest naprawdę prosta. Pędzle do tuszu, pudru czy bronzera możesz czyścić 2 razy w tygodniu. Są to produkty suche, dlatego nie osiadają tak na pędzlach. Inaczej jest w przypadku pędzli do produktów mokrych, emulsyjnych i tłustych (podkład, korektor), te warto myć po każdym użyciu, aby uniknąć grudek i sklejania.
Zaschnięty pędzel do makijażu – czy da się go uratować?
Jeśli zdarzy Ci się zaniedbać i zapomnieć o czyszczeniu pędzli to może Cię spotkać niemiła niespodzianka. Sklejony, zaschnięty pędzel zupełnie niezdatny do użytku. Co z nim zrobić? Wyrzucić? Absolutnie nie! Jest sposób na jego uratowanie. Aby przywrócić takiemu pędzlowi dawne właściwości wystarczy włożyć go do ciepłej wody z odrobiną octu. Już po chwili zobaczysz jak zaschnięty kosmetyk rozpuszcza się odkrywając czyste włosie. Po jakimś czasie usuń to, co się nie rozpuściło i gotowe!
Co jaki czas wymieniać pędzle do makijażu?
Prawda jest taka, że dobrej jakości pędzle, o które się dba mogą wytrzymać bez problemu kilka dobrych lat. Jeżeli nie szanujemy pędzli i niekoniecznie dbamy o ich stan i czystość, to ich zużycie szybko da o sobie znać. Jeśli pędzle do makijażu staną się szorstkie, to pierwszy znak, że pędzel się zużywa. Szorstki poczochrany pędzel traci na precyzji, co z pewnością odbije się na jakości makijażu. Z czasem do tych pędzelkowych dolegliwości mogą dojść kolejne objawy w tym poluzowana skuwka trzonka. Ostatecznością jest złamany trzonek – wtedy już wyjścia nie ma, trzeba wymienić pędzle. Zasadniczo można to robić, kiedy tylko zauważymy niekorzystne zmiany w jakości włosa i precyzji pracy, ale wszystko jest kwestią indywidualną.