Dlaczego sen jest ważny? Czy ma wpływ na nasz wygląd?

Posted on

Któż z nas nie lubi się porządnie wyspać? Nie ma chyba osoby, której nie ucieszyłaby drzemka lub dodatkowa godzina snu. Nie da się ukryć, że sen jest ważny, odgrywa kluczową rolę w naszym życiu i nie wolno go bagatelizować. Niestety pędzący bez ustanku świat niejako wymusza na nas coraz dłuższe czuwanie. Jesteśmy coraz bardziej aktywni, nawet wtedy, gdy powinniśmy spać. Nieprzespane noce, wstawanie wcześniej niż zwykle i ucinanie snu tak, aby zrobić, jak najwięcej, nadążyć za terminami i nie zostawać w tyle, gdy wokół tyle się dzieje. Dziś poruszymy sobie temat snu i przyjrzymy się temu, jak wpływa na zdrowie i nasz wygląd.

Dlaczego sen jest ważny dla zdrowia?

Ciężko jest wskazać obszar naszego ciała, na który brak snu nie wpłynąłby negatywnie. Zaczynając od rzeczy oczywistej, czyli uczuciu zmęczenia, które może poważnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym w dłuższej rachubie czasu, a nawet doprowadzić do depresji. Przechodząc dalej, możemy zwrócić uwagę na to, że brak snu ma wpływ na tycie. Zła jakość snu lub jego brak wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie apetytu – greliny. To tylko jeden z hormonów, który szaleje przy niedoborze snu, jak się bowiem okazuje, niewystarczająca ilość snu może powodować poważne zaburzenia gospodarki hormonalnej. Idąc dalej, dochodzimy do zwiększonego ryzyka udaru mózgu i chorób serca. Niewyspanie się to również zwiększenie poziomu cukru we krwi co prowadzi do stanu przedcukrzycowego i podwyższenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. To tylko niektóre z nieprzyjemności, które czekają nas, jeżeli nie zadbamy o jakość naszego snu.

Dlaczego sen jest ważny i co się dzieje, jeśli się nie wyśpisz?

Człowiek głodny – człowiek zły, każdy zna to powiedzenie. Co ciekawe, jest ono bardziej trafne w nawiązaniu do snu. To właśnie niedobór snu powoduje rozdrażnienie i problemy z koncentracją. To pierwsza sfera, w której możemy zauważyć zgubny wpływ niewyspania. Niestety to najlżejsze ze skutków ubocznych. Nie mniej jednak potrafią dokuczyć, szczególnie osobą pracującym.

Wysypianie się a jakość pracy

Wyobraźmy sobie sytuację, w której niewyspana osoba próbuje pracować. Jeżeli pracuje fizycznie, odczuwa jedynie niedobór energii i mniejszą motywację. W przypadku pracy umysłowej, powiedzmy w biurze, jest nieco gorzej. Siedząca pozycja i praca z danymi przytłacza nas jeszcze bardziej, bo nie możemy się skupić, nasz umysł ciągle gdzieś ucieka, a w głowie panuje chaos łączący setki niezwiązanych ze sobą myśli z pragnieniem pójścia spać. Oczywiście możemy wypić kawę, pobudzić nieco umysł i ciało dawką kofeiny. Nie jest to jednak rozwiązanie a jedynie substytut naszej potrzeby. Mózg potrzebuje regeneracji i to jej brak powoduje senność i inne objawy. Kolejne godziny spędzone na wpatrywaniu się w ekran tylko pogłębią ten stan, a wykres naszej produktywności poleci w dół wprost proporcjonalnie do kolejnych godzin bez zbawiennego snu.

Sen a cera

Sen a zdrowa ceraPrzechodząc do tego, jak sen wpływa na nasz wygląd, bo i tutaj możemy znaleźć jego wpływ, nie mamy dobrych wieści. Jak już wspominaliśmy wcześniej, brak snu powoduje zwiększone łaknienie i co za tym idzie niekontrolowane tycie. Niewysypianie się to prosta droga do dodatkowych kilogramów. Niewyspanie się to również obniżona regeneracja, bez której nasza skóra wygląda na zmęczoną i nieświeżą. Pogorszony wygląd i stan cery prowadzi do powstania pryszczy i wągrów oraz oczywiście sińców i worków pod oczami. Za mała ilość snu to również problemy z przepływem krwi w skórze co z kolei powoduje pogorszenie kolorytu skóry, który jeszcze bardziej potęguje wrażenie niezdrowego wyglądu.

Jak widzicie, sen jest ważny i nie wolno lekceważyć. Odpowiednia ilość i jakość snu jest kluczem nie tylko do pięknej cery, smukłej sylwetki i zdrowego wyglądu, ale do prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Bez snu jesteśmy narażeni na masę nieprzyjemności, przewlekłe choroby i naruszenie stanu psychicznego. Warto mieć to na uwadze, kiedy przyjdzie nam zarwać nockę przy pracy czy dobrym serialu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *