Czym się zajmuje chirurgia naczyniowa?

Posted on

Chirurgia naczyniowa obejmuje przede wszystkim leczenie chorób naczyń krwionośnych i chłonnych. Jest niezwykle istotną dziedziną chirurgii, dopływ odpowiedniej ilości krwi warunkuje tak naprawdę życie oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Chirurg w swojej codziennej pracy skupia się na leczeniu poważnych chorób, jak i dolegliwości, które dotykają każdego z nas.

Spis treści:

  • Jakimi schorzeniami i dolegliwościami zajmuje się chirurgia naczyniowa?
  • Metody terapii stosowane przez chirurga naczyniowego

Jakimi schorzeniami i dolegliwościami zajmuje się chirurgia naczyniowa?

Schorzenia oraz dolegliwości, których leczeniem zajmuje się chirurgia naczyniowa to przede wszystkim:

  • miażdżyca,
  • choroby zapalne układu krążenia,
  • choroby nowotworowe układu naczyniowego,
  • tętniaki, zarówno pęknięte, jak i objęte stanem zapalnym (również tętniaki aorty piersiowej, tętniaki aorty brzusznej oraz tętniaki naczyń trzewnych),
  • przewlekłe owrzodzenia żylne,
  • choroba Buergera (zakrzepowe-zrostowe zapalenie naczyń),
  • zatory,
  • żylaki, w tym żylaki kończyn,
  • choroby żył, zarówno ostre i przewlekłe,
  • choroby zapalne układu krążenia,
  • zespół stopy cukrzycowej.

Są to przede wszystkim choroby, jednak chirurgia naczyniowa zajmuje się także dolegliwościami, które mogą dotknąć każdego z nas. Mowa tu o żylakach, pajączkach, skurczach, pieczeniu nóg czy uczuciom ciężkości.

W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się również wywiad z pacjentem, a także wykonują badania. Do najczęstszych zaliczamy USG Dopplera tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych chorób całego układu krwionośnego, przede wszystkim tętnic i żył. Badanie to jest nieinwazyjne, a jego przeprowadzenie jest również możliwe i bezpieczne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Chirurg naczyniowy może zlecić USG Dopplera przy silnie dokuczających bólach kończynach górnych, zasinieniu i opuchliźnie, a także w przewlekłych bólach kończyn dolnych. Do wskazań zalicza się także skurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, żylaki, zawroty głowy, szumy w uszach oraz kłopoty z utrzymaniem równowagi.

Metody terapii stosowane przez chirurga naczyniowego

Znamy już zadania chirurga naczyniowego, pora więc przejść do metod terapii stosowanych w chirurgii naczyniowej. Dziedzina ta obejmuje zarówno mało inwazyjne metody w przypadku usuwanie żylaków czy leczenie jakichkolwiek naczyń krwionośnych, jak i metody inwazyjne tj. leczenie operacyjne. W chirurgii naczyniowej, głównie w chorobach niektórych tętnic, wszczepia się tzw. stent lub stentograft. Ponadto do metod stosowanych w tej dziedzinie zaliczamy także przezskórną angioplastykę, zaliczaną do metod wewnątrznaczyniowych. Polega na wszczepieniu specjalnego cewnika balonowego, którego zadaniem jest poprawa drożności naczyń krwionośnych oraz przepływu krwi.

Chirurgia ta obejmuje także laserowe usuwanie żylaków czy aterektomię, która umożliwia pozbycie się blaszki miażdżycowej za pomocą specjalnego urządzenia. Jedną z najczęściej stosowanych metod terapii w tej dziedzinie jest zdecydowanie skleroterapia, która pozwala na leczenie przewlekłej niewydolności żylnej. Chirurgia naczyniowa obejmuje także amputację kończyn, która najczęściej jest niezbędna do wykonania w przypadku tzw. stopy cukrzycowej.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *