Czy warto chodzić na solarium?

Posted on

Lato to czas opalenizny. Większość z nas będzie dążyć do tego, aby pokryć całe ciało atrakcyjnym brązowym kolorem. Jednak nie każda z nas ma czas, chęci lub po prostu okazję, żeby się naturalnie opalić. Czasem pogoda lub czas pracy uniemożliwia nam złapanie słońca. Co wtedy zrobić? Możliwości jest kilka, jednak najskuteczniejszą jest oczywiście solarium. Niestety nie jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie i korzystanie z niego bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania może nam zaszkodzić. Jak opalać się w solarium, żeby sobie nie zaszkodzić? Sprawdzamy!

Jak szybko się opalić?

Szybka opalenizna to marzenie niejednej kobiety. Rzadko, która z nam ma okazję wylegiwać się na słońcu tak długo, aby doprowadzić się do pożądanego stanu. Jasne, na wakacjach jest to możliwe, ale umówmy się, nikt nie chce czekać z opalenizną do wakacji. Nie chcąc czekać, próbujemy przyśpieszyć opalanie na dostępne sposoby. Są samoopalacze, olejki do opalania lub domowe sposoby wykorzystujące olej spożywczy nakładany prosto na skórę (tak -to działa!). Najszybszą metodą pozostaje jednak solarium, które umożliwia nam piękną opaleniznę o każdej porze roku.

Ile kosztuje solarium?

Zacznijmy od samej ceny solarium. Otóż jest ona mierzona według czasu, który przeleżymy na opalającym łóżku. W 99% solarium liczy sobie za każdą minutę. Ile? To oczywiście zależy, ale cena zasadniczo waha się od 1-1,50 zł za minutę opalania.

Zalety solarium

Skoro już wiemy, jak działa solarium i ile kosztuje, sprawdźmy jego zalety. Podstawową i największą zaletą jest oczywiście prędkość opalania. Nic nie opali nas tak szybko, jak solarium. Wystarczy kilka wizyt po parę minut pod lampą, aby przyrumienić się tak jak po kilku godzinach leżenia na plaży. Dodatkowo możemy to zrobić o każdej porze roku. Idealna opalenizna w grudniu? Dzięki solarium jest to możliwe. No tak, ale co powiecie na wady solarium?

Wady solarium

Wady solariumJak wiadomo solarium to także wady i jest ich całkiem sporo. Lekarze od dawna wznoszą alarm, ostrzegając przed tą formą opalenia, ale dopóki są efekty, będą zainteresowani. Największą wadą korzystania z solarium jest fakt niszczenia skóry. Każda minuta spędzona pod lampą wysusza naszą skórę, tym samym narażając ją na przebarwienia, szybsze starzenie się skóry i wyższe ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Jeżeli więc zastanawiacie się nad solarium, spójrzcie na to z tej drugiej strony i weźcie pod uwagę wady solarium. To prawda, że jedna lub dwie wizyty nie zaszkodzą, jednak jak wiadomo solarium uzależnia i gdy tylko zobaczymy pierwsze efekty, będziemy chcieli je utrzymać.

Solarium w ciąży

Przechodząc dalej, dochodzimy do opalania się w solarium w trakcie trwania ciąży. Jak się okazuje, samo promieniowanie generowane przez lampę nie powinno szkodzić dziecku jednak reszta efektów nadal obowiązuje. Opalanie się w ciąży jest jak najbardziej odradzane i uznawane za szkodliwe. Ekspozycja na światło słoneczne, czy światło lampy może destabilizacje ciśnienia krwi, zawroty głowy i bóle. Dodatkowo zwiększa powstawanie rozstępów.

Solarium a karmienie piersią

Aby raz na zawsze rozprawić się z solarium, powiedzmy sobie jeszcze o jego wpływie na matkę karmiącą. Otóż opalanie się w solarium nie wpływa na mleko matki, dlatego opalanie się już po porodzie jest całkiem bezpieczne. Oczywiście w przypadku oparzeń skóry, karmienie piersią może sprawić problem, ale jest to ryzyko znane użytkowniczkom lamp UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *