Buty skórzane – jak dbać?

Posted on

Buty, buty, buty – można by rozmawiać o nich bez końca. Kozaki, czółenka, trampki czy sandały – każda kobieta ma swój wymarzony model. Nie da się ukryć, że obuwie zdominowało świat mody i stały się ikoną wybiegów i drogich kreacji. Zdecydowany prym w tej kategorii wiodą buty skórzane. Eleganckie, ponadczasowe i nierzadko niemiłosiernie drogie – stanowią perłę w niejednej kobiecej garderobie. Pomimo swoich absolutnych walorów estetycznych i charakteru premium, buty skórzane nadal podlegają zniszczeniu, do którego oczywiście nie chcemy dopuścić. Jak dbać o buty skórzane? Dowiecie się tego w dzisiejszym poście!

Czym wyczyścić skórzane buty?

Zaczynamy od kwestii absolutnie podstawowej. Nie ma konserwacji obuwia, bez jego czyszczenia. Wydaje się to dość oczywiste, jednak nie każdy z nas wie, jak i czym poprawnie czyścić obuwie skórzane. Do samego czyszczenie nie będziemy potrzebować zbyt wymyślnych komponentów, ot kawałek gazety, szmatkę, pastę do butów i ewentualnie kawałek tkaniny.

Sam proces zamyka się w kilku krokach:

  • Czyścimy wstępnie buty przy pomocy samej wody.
  • Wstępnie oczyszczone buty z błota i innych zabrudzeń pozbawiamy sznurówek i bierzemy się za pastowanie.
  • Korzystając z odpowiedniej pasty do butów nakładamy niewielkie ilości na but i rozsmarowujemy (na paście nie oszczędzamy, ponieważ często tanie pasty nie są odpowiednie do butów z prawdziwej, a jedynie syntetycznej skóry).
  • Rozprowadzoną pastę (również na podeszwie) wykorzystujemy do polerowania przy pomocy szmatki.
  • Gdy wszystko się ładnie wsiąknie, a buty zyskają pomysł i przestaną brudzić w kontakcie ze skórą, możemy zakończyć pastowanie.
  • Chcąc pogłębić efekt połysku, możemy wypolerować wypastowane buty suchą szmatką lub kawałkiem materiału

Czym wyczyścić skórzane buty w środku?

jak dbać o buty skórzaneSamo powierzchowne dbanie o buty nie zapewni nam satysfakcjonującego efektu. Musimy pamiętać również o wewnętrznej stronie buta. Jak się za nią zabrać? Otóż do tego celu możemy wykorzystać dobrze wszystkim znaną i łatwo dostępną sodę oczyszczoną. Już mała jej dawka wsypana do buta pochłonie wilgoć i nieprzyjemny zapach, odświeżając buty i dając im drugie życie. W przypadkach cięższych, lub gdy nie chcemy korzystać z sody, warto zaopatrzyć się w specjalny odświeżacz do obuwia, który z pewnością poradzi sobie z nawet najbardziej wyeksploatowanym wnętrzem.

Jak prać buty skórzane?

Osobą absolutnie zielonym może przyjść do głowy pomysł wyprania butów skórzanych w pralce. Czy można? Oczywiście, że nie! Buty skórzane nie nadają się do prania mechanicznego, które nie tylko nie czyści butów, ale je zwyczajnie zniszczy. Obuwie skórzane, jak i każdy inny element tej kategorii czyścimy ręcznie przy pomocy naturalnych składników i odpowiedniej temperatury.

Jak impregnować buty skórzane?

Impregnacja butów to proces, który stanowczo może wydłużyć żywotność naszego obuwia. Zasadniczo powinniśmy zaimpregnować nasze buty już przed pierwszym noszeniem tak, aby zmaksymalizować efekt. Do samej impregnacji potrzebujemy odpowiedniego preparatu, który zakupić można w sklepie obuwniczym. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby preparat odpowiadał dokładnie tej skórze, z której wykonana jest nasza para butów. Jeżeli już zaopatrzymy się w taki środki, należy je wetrzeć według instrukcji dokładnie w skórę i odłożyć do przeniknięcia na bezpieczne 24 godziny. Zaimpregnowane buty charakteryzują się wyższą wodoodpornością i wytrzymałością, co zdecydowanie jest pożądanym efektem.

Jak odnowić buty skórzane?

Do renowacji, tak jak do impregnacji, wykorzystuje się specyfiki i odpowiednie do danej skóry preparaty. Chcąc się za to zabrać, powinniście szukać regenerujących mydeł do skóry i pasującego do naszych butów tłuszczu, który stanowi trzon całej renowacji. Odpowiednio natłuszczone buty, potraktowane wcześniej regenerującym mydłem nabiorą blasku i koloru, co z kolei przyniesie efekt odnowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *