​Domowy żel antybakteryjny – jak zrobić płyn dezynfekujący do rąk?

Posted on

​Domowy żel antybakteryjny – jak zrobić płyn dezynfekujący do rąk?

W sklepach zabrakło płynu antybakteryjnego? Nie wiesz gdzie będzie dostępny. Pokazujemy prosty, szybki domowy przepis na płyn dezynfekujący do rąk. Potrzebne produkty znajdziesz w najbliższych sklepach.

Domowy żel antybakteryjny – czego potrzebujesz?

Odpowiednio przygotowany żel będzie działał wirusobójczo i bakteriobójczo. Czyli dokładnie tak samo, jak specyfiki, które możesz kupić w sklepie.

Przede wszystkim do wykonania takiego żelu potrzebujesz spirytusu – chodzi o zawarty w nim etanol w dość dużym stężeniu. Alkohol zresztą zawiera niemal każdy żel antybakteryjny, który można kupić w sklepie czy aptece.

Do wykonania domowego preparatu antybakteryjnego do rąk potrzebujesz spirytusu, żelu aloesowego, olejków, gliceryny, ewentualnie hydrolatu.

Jak przygotować domowy żel antybakteryjny?

Sposobów jest kilka. Najłatwiejszy polega po prostu na zmieszaniu spirytusu z wodą – albo ewentualnie hydrolatem, jeśli wolisz. Natomiast w telewizjach śniadaniowych zaleca się użycie 15-60% stężenia spirytusu. Pojawiają się już jednak opinie, że takie stężenie może być za słabe, żeby zabić wirusy i bakterie. Pojawiają się już w sieci przepisy ze stężeniem alkoholu 75%.

Drugi przepis polega na zmieszaniu spirytusu ratyfikowanego i żelu aloesowego. Taka mieszanka będzie dodatkowo działała nawilżająco, więc zasadniczo jest to lepszy wybór. Wybieraj takie kosmetyki, które zawierają minimum 90% żelu aloesowego. Po zmieszaniu może się okazać, że powstały grudki. Po prostu najprawdopodobniej w żelu znajdowały się substancje zbrylające. W takim przypadku po prostu odcedź grudki sitkiem z drobnymi oczkami.

Możesz też dodać do żelu aloesowego i spirytusu ratyfikowanego glicerynę w kroplach i krople olejku z drzewa herbacianego albo olejku lawendowego.

Proporcje

Znasz już składniki, teraz czas na proporcje. Najbardziej polecaną proporcją jest 6:4, czyli 6 porcji alkoholu i 4 porcje wody (względnie hydrolatu albo żelu aloesowego). Do takiej mieszanki możemy dodać olejki albo wazelinę czy glicerynę, które zadziałają nawilżająco.

Polecane olejki do domowego płynu antybakteryjnego to m.in. (z drzewa herbacianego, rozmarynowy, lawendowy, cytrynowy, tymiankowy oraz eukaliptusowy). 

Przepis:

  • 200 ml żelu aloesowego (pamiętaj, żeby wybrać ten z zawartością aloesu minimum 90%)
  • 4 łyżki spirytusu (ewentualnie izopropanolu)
  • kilkadziesiąt kropli wybranego olejku
Składniki należy wymieszać w naczyniu – jeśli domowy żel antybakteryjny ma zbyt gęstą konsystencję, można dodać kilka kropel wody filtrowanej. Następnie żel dezynfekujący domowej roboty należy przelać do pojemnika z dozownikiem (i pamiętać, że przed każdym użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *